
Dzień Dobry,
Dziś chcielibyśmy przybliżyć Wam kilka informacji na temat raka jelita grubego. Wymienimy typowe symptomy (często we wstępnym stadium nierozpoznawalne tak łatwo). Opiszemy profilaktykę i leczenie, w ramach projektu „Dbam o zdrowie” zapraszamy na szkolenia informacyjno-edukacyjne poświęcone zagrożeniom chorobami nowotworowymi.
Wczesne objawy raka jelita grubego, często przypisywane są do innych bólów fizycznych występujących dla układu pokarmowego, zdarza się także, że tak choroba nie daje żadnych objawów. Z tego powodu chorobie łatwiej zwieść nas na manowce w jej wykryciu. Dla powodzenia leczenia konieczne jest więc wczesne wykrycie tego nowotworu.
1. Objawy raka jelita grubego – najczęstsze symptomy
2. Objawy raka jelita grubego – nietypowe symptomy
3. Objawy raka jelita grubego – profilaktyka i leczenie
4. Objawy raka jelita grubego – zapobieganie chorobie
1. Objawy raka jelita grubego – najczęstsze symptomy
Najczęściej objawy związane są z zaburzeniami perystaltycznymi (zaburzeniami motoryki przewodu pokarmowego). Takimi jak:
- ciężkie i dokuczliwe zaparcia,
- bolesne uczucie parcia na stolec,
- trwające wiele tygodni biegunki,
- niedająca się wytłumaczyć zmiana rytmu wypróżnień,
- wymioty,
- nudności,
- powtarzające się wzdęcia i bóle brzucha,
- anemia,
- utrata apetytu,
- trudności w przełykaniu,
- ból w dole brzucha.
- objawów których na pewno nie można zlekceważyć to: stolce z domieszką krwi.
Każdy z wymienionych powyżej objawów raka jelita grubego może być wystarczającym sygnałem, że koniecznie trzeba udać się do lekarza. Nie warto czekać z tą decyzją, w ramach projektu Dbam o zdrowie pacjent ma możliwość wykonać bezpłatne badania przesiewowe, które pozwolą wykryć ewentualny nowotwór we wczesnym stadium. Wtedy leczenie daje najlepsze rezultaty.
2. Objawy raka jelita grubego – nietypowe symptomy
Mało charakterystycznymi objawami mogącymi na pierwszy rzut oka, nie mieć nic wspólnego z rakiem jelita mogą być:
- gorączka o niejasnej przyczynie,
- pojawienie się baktermii lub sepsy,
- inwazja miejscowa guza z wytworzeniem przetok, np. do pęcherzyka żółciowego.
3. Objawy raka jelita grubego – profilaktyka i leczenie
Niebezpieczeństwo zachorowania na raka jelita grubego wzrasta u osób po 50 roku życia. Z roku na rok rośnie w Polsce liczba osób, u których wykrywa się raka jelita grubego (tj. raka okrężnicy i odbytnicy). Duże znaczenie ma tutaj jak najwcześniejsze wykrycie ogniska tej choroby poprzez badanie jakim jest kolonoskopia. Kolonoskopia to badanie diagnostyczne, które pozwala wykrywać choroby jelita grubego i im zapobiegać. Pozwala również na diagnostykę raka jelita grubego, który jest jednym z najczęściej występujących nowotworów. Niestety, do lekarza chorzy wciąż zgłaszają się za późno, gdy mają już charakterystyczne objawy raka jelita grubego. W zaawansowanym stadium nowotworu jelita grubego leczenie przez to daje często niezadowalające wyniki. Co w sytuacji gdy rak jelita zostanie wykryty? Jedną z metod jaką się wykonuję to leczenie operacyjne raka jelita grubego, drugą jest terapia skojarzona, gdzie miejsca zaatakowane przez nowotwór są napromieniowane, a następnie wykonywana jest operacja. Bardzo ważnym czynnikiem jest tutaj łagodzenie objawów raka jelita grubego.
4. Objawy raka jelita grubego – zapobieganie chorobie
W myśl starej zasady – „Lepiej zapobiegać – niż leczyć”, powinniśmy pamiętać o:
- aktywności fizycznej,
- dieta bogata w błonnik korzystnie wpływa na pracę jelit (najlepiej opartej na warzywach, owocach, produktach zbożowych, nabiale),
- należy też ograniczyć kawę, herbatę, alkohol,
- rzadko spożywać potrawy wędzone i grillowane.